EFSANELER YÜKSELİYOR
2019-2020

Dört BSL kulübü, Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde

Basketbol Şampiyonar Ligi, önümüzdeki sezon ikinci kez düzenlenecek olan turnuvada dört BSL kulübünün yer alacağını duyurdu.23.06.2017Geçen sezon BSL ekiplerinden Banvit'in final oynadığı, Iberostar Tenerife'nin şampiyonluk ipini göğüslediği Basketbol Şampiyonlar Ligi'ne bu yıl Banvit ile birlikte geçen yılki turnuvada boy gösteren Beşiktaş Sompo Japan ve Pınar Karşıyaka'nın yanı sıra Gaziantep Basketbol katılacak. 

Beşiktaş Sompo Japan, bu yıl BSL'de normal sezonu ikinci sırada tamamlayıp Play-Off'ta finale kadar yükselmiş, Final Serisi'nde Fenerbahçe'ye yenilerek sezonu ikinci sırada tamamlamıştı. Play-Off'a ilk turda veda eden Banvit'in 5. sırada tamamladığı sezonu Pınar Karşıyaka, lig sıralamasının 9. sırasında bitirmişti. Geçen yıl FIBA Europe Cup'a katılan ve Top 16'ya kadar yükselen Gaziantep Basketbol ise BSL'de sezonu 7. sırada bitirip art arda ikinci kez Play-Off oynama başarısı göstermişti. 

Basketbol Şampiyonlar Ligi CEO'su Patrick Comninos, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ''Türk basketbolundaki güç derinliği, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin ikinci sezonuna katılan kulüplerin kalitesine de yansımış durumda ve biz de böylesine güçlü kulüpler tarafından temsil edilmekten dolayı mutluyuz'' dedi. Comninos, ''Beşiktaş, Banvit ve Pınar Karşıyaka’nın Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin ilk yılında yer aldıktan sonra geri dönmelerinden dolayı mutluyuz. Onların dönüşleri, tüm katılımcıların gelişimi göz önüne alındığında sürekli çabaların takdir edildiğini ve kulüplerin haklarını koruyan ve çıkarlarını geliştiren rekabet olarak Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni düşündüklerini teyit ediyor. Son olarak Gaziantep’in de ailemize katılmasından dolayı çok mutluyuz. Onların da oldukça rekabetçi geçmesi beklenen ikinci sezon için yapılan şeylere önemli bir katkı yapacaklarından eminim” sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.

10 Ekim'de başlayacak Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde toplamda 32 kulüp yer alacak. 24 takımın katılımının kesinleştiği organizasyona ön eleme oynayan 8 takım daha katılacak. 32 takım, 4 ayrı grupta ilk tur mücadelesi verirken, gruplarını ilk dörtte tamamlayan takımlar Top 16 Turu'nda iki maç üzerinden eleme maçları oynayacak. Son sekize kalan takımların oynayacağı çeyrek final maçları ise, Final-Four'a kalacak takımları belirleyecek. Final-Four maçları, son dörde kalan dört kulüpten birinin sahasında oynanacak. 

Daha Fazla Haber Göster