Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nın 1. Aşaması Tamamlandı

Türkiye Basketbol Federasyonu, Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nın 1. aşamasını tamamladı.06.05.2019

Türkiye Basketbol Federasyonu, Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nın 1. aşamasını tamamladı.

Bu sene başında milli takım taramaları için uygulanan sistem, antrenman içeriği, fiziksel ölçüm ve bu ölçümler sonucunda sporcuların ortaya çıkan verilerinin dijital alanda entegrasyonu konularında bir revizyon gerçekleştirildi. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun tüm illerdeki basketbolcu ve kulüplere ulaştığı Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nın erkek tarafının 1. aşaması tamamlandı.

2019 yılında gerçekleştirilen taramalarda milli takım antrenörleri ile lisanslı basketbolcu olan tüm illerde antrenmanlar düzenlendi. Toplam 40 ayrı ilde gerçekleştirilen antrenmanlarda 26 kişiden oluşan milli takım antrenör ekibi görev yaparken, 81 ildeki aktif 941 kulübe de ulaşıldı.

Bu taramalar sonucunda U13 ve U14 yaş kategorisinde yer alan 13691 lisanslı basketbolcudan 3285 tanesi programa katılırken, çalışmalarda başarılı görülen ve bir sonraki aşamaya çağrılması planlanan basketbolcu sayısı da 425 olarak belirlendi.

Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nın 2. aşamasına katılmaya hak kazananlar Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kulüplere bildirilecektir.Daha Fazla Haber Göster