Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

Kerim BÜKEYGeri
Kerim BÜKEY (1938-1945)

Prof. Genca’nın Spor Oyunları Federasyonundan ayrılmasından sonra yerine gelen Bükey tenis dünyamızın önemli isimlerindendir.

Kerim Bükey tenise mezunu bulunduğu Robert Kolejindeki tahsil yıllarında başlamış gerek sporcu ve gerekse idarecilik etmek suretiyle meşgul olduğu spor dallan içinde tenisine yine devam etmiş, dünya tenisinin gelişmelerini yakından izlemiş bir spor adamımızdır.

İdarecilik hayatına Kolej’de kaptanlıkla başlamış, 1939 -1944 yılları arasında yaptığı Spor Oyunları Federasyon Başkanlığından Ankara Bölge Müdürlüğüne atanması sebebiyle ayrılmıştır. Daha sonra Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, (günümüz Spor Genel Müdürlüğü) Tesisler Dairesi Başkanlığı görevini ifa eden Kerim Bükey, Hollanda’ya karşı oynanan Davis Kupası müsabakasında Nazmi Bari, Şefik Fenmen ve Behbut Cevanşir’den kurulu Millî takımımızın kaptanlığını yapmıştır.

Kendisinin tenis kökenli olması nedeniyle görev yaptığı yedi yıllık süre içinde Türk Basketbolu önceki dönemlere kıyasla daha durgun bir süreç yaşamış ve basketbol branşında önemli bir yenilik ve hamle olmamıştır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
Sinan Erdem Spor Salonu, Zuhuratbaba Mahallesi, Mustafa Sarıçiçek Bulvarı, No:6, 34147 Bakırköy, İSTANBUL, TÜRKİYE