Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

Süreyya GENCAGeri
Süreyya GENCA (1934-1938)

Türk Sporunu kalkındırma hamlesi için ihtiyaç duyulması nedeniyle Naili Moran başkanlığındaki ekibin girişimleri ile 1934 yılında kurulan ve basketbol, voleybol, el topu ve tenis branşlarını bünyesinde bulunduran Spor Oyunları Federasyonunun başkanı olarak Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ilk başkanıdır. Ziraat Fakültesinde uzun yıllar öğretim üyeliği ve fakülte dekanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1927-1928 yıllarında rektör olarak görev yapmıştır. Akademik görevleri sonrası Tarım Bakanlığı Müsteşarı olarak görevine devam etmiştir.

Federasyon Başkanı olarak görev yaptığı 1934-1936 dönemi içinde Türk Basketbolunu yapılandırma çalışmalarında bulunmuş olan Genca döneminde Türk Basketbol Milli takımız 1936 yılında düzenlenen Olimpiyat Oyunlarına katılarak ilk kez yurt dışında ülkemizi temsil ederken kendisi kafile başkanlığı görevini üstlenmiştir.

En verimli çağında Türk Basketboluna önemli katkı verebileceği ve henüz genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
Sinan Erdem Spor Salonu, Zuhuratbaba Mahallesi, Mustafa Sarıçiçek Bulvarı, No:6, 34147 Bakırköy, İSTANBUL, TÜRKİYE