Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

1. Kademe Yönetici Eğitimi 2021 Dönemi Başlıyor

27.07.2021


Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından, basketbol kulüplerinde çalışmaya aday veya çalışan yöneticilerin kapasitelerini en üst düzeye çıkarabilmek amacıyla, ulusal ve uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak hazırlanan 1. Kademe Yönetici Eğitimi’nin 2021 Dönemi başlıyor. 

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen Yönetici Eğitim Programı, toplamda 1200 yönetici adayına hizmet verdi. Bu yıl 27 Temmuz - 18 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek eğitim programının kayıtları, 13 Ağustos Cuma gününe kadar devam edecektir. 

Bu eğitim programı, TBF tarafından Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ile yapılan işbirliği kapsamında, üniversite bünyesinde hizmet veren Sürekli Eğitim Merkezi ve Uzaktan Eğitim Birimi’nin desteği ile gerçekleşmektedir.

Eğitim Adımları Nelerdir?
Yönetici Eğitimi iki farklı plan üzerinden kurgulanmıştır. İlki kariyerine yeni başlayan kişilerin ulaşabileceği, 3 kademeden oluşan yönetici eğitimi programıdır. Adaylar basketbol yöneticiliği alanında teknik bilgilere ulaşacağı uzaktan eğitimin 1. Kademe (C Kategorisi) Yönetici Eğitimi derslerine akademi.tbf.org.tr adresinden başvurabilirler. Uzaktan eğitimi tamamlayan adaylar önce vize sınavına ardından da final sınavına girecektir. Adaylar bu programda başarılı olmaları durumunda 1. Kademe (C Kategorisi) Yönetici olarak akredite olacaktır. En az iki sezon boyunca seminerlere katılarak en az iki (2) sezon vize işlemlerini gerçekleştiren kişiler 2. Kademe (B Kategorisi) Yönetici Kursu’na katılmaya hak kazanacaktır.

İkincisi ise geçmişinde basketbol alanında yönetici, antrenör, basketbolcu veya diğer saha dışı görevlerde bulunmuş kişilerin sisteme entegre edilmesi için hazırlanan denklik aşamasıdır.

Yönetici Sertifikası Neden Önemlidir?
2020-2021 sezonundan itibaren kulüplerde görev alacak kişiler için yönetici sertifika zorunluluğu getirilmiştir. Bununla birlikte kulüpler, bünyesinde çalışan yöneticilerle sözleşme yapmak zorundadır.

İlgili tarihlerde denklik başvurusunda bulunup belge almaya hak kazanan kişiler 2023-2024 sezonunun sonuna kadar anlaştıkları kulüplerde kategori şartı aranmaksızın vize işlemleri için gerekli şartları yerine getirmeleri kaydıyla çalışabileceklerdir.

Geçtiğimiz yıl TBF tarafından yönetici belgesi alarak akredite olmuş kişilerin 2021-2022 sezonunda sahaya çıkış işlemi yapabilmeleri için, Eylül ayında düzenlenecek Uluslararası Basketbol Yönetici Semineri’ne katılarak vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Seminer programı ve kayıt detayları önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.

2021 Eğitim, Denklik ve Seminer Takvimi
1. Kademe (C Kategorisi) Yönetici Eğitimi 2021 Dönemi:
o Kayıt Başlangıç Tarihi: 27 Temmuz 2021, Salı
o Kayıt Bitiş Tarihi: 13 Ağustos 2021, Cuma
o Vize Sınavı Tarihi: 16 Ağustos 2021, Pazartesi
o Final Sınavı Tarihi: 18 Ağustos 2021, Salı
o Başvuru Belgelerinin Son Gönderim Tarihi: 6 Ağustos 2021, Cuma

 
Basketbolcu, Antrenör ve Yönetici Geçmişi İle Yapılacak Denklik Başvurusu:
o Başlangıç Tarihi: 27 Temmuz 2021, Salı
o Bitiş Tarihi: 13 Ağustos 2021, Cuma
Uluslararası Basketbol Yönetici Semineri 2021 yılının Eylül ayında düzenlenecektir. Detayları ilerleyen günlerde duyurulacaktır.

 
Kurs ve denklik hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Notlar:
2. Kademe (B Kategorisi) ve 3. Kademe (A Kategorisi) Yönetici Eğitimleri 2022 Eğitim Dönemi’nde açılacaktır. 
Denklik başvurusu, 2021 yılı eğitim dönemi sonrasında yürürlükten kalkacaktır. Bu tarihten itibaren başvuruda bulunan kişiler için özgeçmişlerine istinaden herhangi bir denklik işlemi yapılamaz.
TBF Yönetici Eğitimi ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
2020 döneminde kurs veya denklik yoluyla yönetici belgesi almış kişilerin tekrar başvurmaları halinde Yönetici Talimatı’nın 24.4. maddesine istinaden başvuruları dikkate alınmaz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
TBF Binası 10. Yıl Caddesi 34020 Zeytinburnu | İstanbul