Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

“Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü” Süreci Sona Erdi

01.11.2019


Türk basketboluna uzun yıllar her alanda hizmet etmiş, Türkiye Basketbol Federasyonu Eski Başkanı Osman Solakoğlu'nun anısını, basketbola ve topluma faydalı olacak şekilde yaşatmak hedefiyle Türkiye Basketbol Federasyonu ve Solakoğlu Ailesi tarafından ilk kez 2005 yılında düzenlenmeye başlanan Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü’nün adaylık başvuru süreci, 31 Aralık 2019 Salı günü itibariyle tamamlandı.
 
Ana Fikir Basketbolla Topluma Hizmet
Solakoğlu Ailesi ve Türkiye Basketbol Federasyonu arasında yapılan protokol çerçevesinde her sene bir önceki takvim yılı içinde basketbol vasıtasıyla topluma ve çevrelerine en yararlı hizmeti vermiş, çocukların ve gençlerin; eğitimine basketbol vasıtasıyla katkıda bulunmuş bir “isimsiz kahraman” onurlandırılarak, 5.000 TL ile ödüllendiriliyor.
 
Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü’ne daha önce hak kazananlar:
1. yılında: Erol Hanlıgil
2. yılında: Fatih Sami Şahin
3. yılında: Murat Firidinoğlu
4. yılında: Recep Türkoğlu
5. yılında: Yrd. Doç. Dr.  Mustafa Yücel
6. yılında: Suat Çetinkaya
7. yılında: Gökhan Yıldırım
8. yılında: Mahmut Şimşek
9. yılında: Nezihe Akdeniz
10. yılında: Özgül Gedikli
11. yılında: Sinan Güler
12. yılında: Düzce Merkez Fatih Ortaokulu
13. yılında: Tofaş Spor Kulübü 
14. yılında: Elvan Ürer Sağgelen
 
Osman Solakoğlu Kimdir ?
Osman Solakoğlu, 1968-1977 ve 1979-1992 yılları arasında toplam 23 yıl Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığını yapmıştır.
 
Solakoğlu, 1927'de İstanbul’da doğdu. 1945 yılında Ankara Koleji’ni bitirdi. Okul yıllarında Ankara Koleji’nin spor kolu başkanı olarak spor yöneticiliğine ilk adımını attı. 1950’li yıllarda Galatasaray'ın basketbol menajerliğini yaptı. Türk sporunun unutulmaz isimlerinden Turgut Atakol ile 13 yıl birlikte çalıştı. Bir süre Galatasaray Spor Kulübü’nde yönetim kurulu üyeliği de yaptıktan sonra sırasıyla Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Turgut Atakol, Faik Gökay ve Feridun Koray başkanlığında milli takım yöneticiliği ve genel sekreterlik görevlerini üstlendi.
 
Osman Solakoğlu, 1968 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. 23 yıllık başkanlık döneminde tüm yaş kategorilerinde milli takımlarımız birçok başarıya imza attı. Solakoğlu, sporun çocukların ve gençlerin yetişmesinde önemli bir vasıta olduğuna inanarak yurt çapında açtığı kampanyalarla; çocukları, gençleri spora yönlendirdi. 1970'lerde “Mini Basket” kampanyasıyla basketbolun ilkokullara yayılmasını sağladı, Türkiye'nin her yanına semt sahaları ve spor salonları yapılmasına öncülük etti. Deplasmanlı Bayanlar 1. Ligi ve Erkekler 2. Ligi’nin kurulmasını, Yıldız ve Ümit Milli Takımları'nın yeniden oluşturulmasını sağladı. Uluslararası düzeyde de basketbolun ve sporun gelişmesine önemli katkılarda bulundu. FIBA’da Balkan Devletleri Genel Sekreteri ve FIBA Gençler Komisyonu Asbaşkanı olarak uzun yıllar Türkiye’yi temsil etti. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Onur Kurulu Asbaşkanı ve Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.
 
Başta GSGM Altın Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Türk Sporuna Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Şeref Ödülü ve Galatasaray Spor Kulübü Onur Belgesi olmak üzere çok sayıda ödülün sahibi oldu. 
 
Osman Solakoğlu vefat ettiği 5 Şubat 2005’e kadar Türkiye Basketbol Federasyonu’nun onursal başkanı olarak basketbola ve Türk sporuna hizmetini sürdürdü. Sadiye Solakoğlu ile evli olan Osman Solakoğlu bir erkek evlat ve iki torun sahibiydi.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
TBF Binası 10. Yıl Caddesi 34020 Zeytinburnu | İstanbul