Esmeral Tunçluer Ay Yıldızlı Formaya Veda Etti

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın veteran oyun kurucusu Esmeral Tunçluer, FIBA Dünya Şampiyonası sonrası kariyerini noktaladı.17.10.2014Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın veteran oyun kurucusu Esmeral Tunçluer, 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası Üçüncülük Maçı’nın ardından olağanüstü basketbol kariyerini noktaladı ve Ay Yıldızlı formaya veda etti.


2014 FIBA Kadınlar Şampiyonası Üçüncülük Maçı olan Türkiye – Avustralya karşılaşması sonrasında düzenlenen törende Dünya Şampiyonası ile kariyerini noktalayan oyun kurucu Esmeral Tunçluer’e Türk basketboluna yaptığı katkılar adına Türkiye Basketbol Federasyonu ve FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel tarafından kupa ve plaket hediye edildi ve başarılarla dolu kariyeri kutlandı.

Tören sonrası hislerini dile getiren Esmeral Tunçluer, son maçını Dünya Şampiyonası'nda oynamanın gururunu yaşıyordu:


"Neler söyleyebileceğimi bilmiyorum. Çok duygu yüklüyüm. Bana destek olan herkese çok teşekkür ederim. Takım arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Onların kocaman yürekleri var. Sonuna kadar mücadele ettik. Dünya dördüncüsü olarak Dünya Şampiyonası’nda veda etmek çok güzel. Bana destek olan herkese teşekkür ederim."

Yıllarca basketbola oyuncu olarak emek veren Esmeral Tunçluer, bundan sonra da bu sporun içinde kalacağını ifade etti.

Milli Takım Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu “Basketbola başladığı günden beri kendisini bu spora adadı. Kişiliği, takım arkadaşlarına yaklaşımı ve takım oyuncusu olmasıyla gerçekten özel bir oyuncu,” sözleriyle Esmeral’i anlattı. “Sadece saha içi değil, saha dışındaki hanımefendiliği, takım arkadaşlığı, güvenilirliği, verilen rollerini yerine getirmesi açısından çok değerli bir oyuncu.”

2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’ndan sonra formasını asan Esmeral 10 yıldan uzun süren milli kariyeri süresince salon içinde parkeyi domine ederken, salon dışında yeni bir Türk kadın neslinin Avrupa basketbolunun yıldızları haline gelmesi için çalışmaya devam etti.

 

Esmeral’le hem milli formayı, hem de kulüp formasını paylaşan Cansu Köksal, Esmeral'e olan hayranlığını anlattı:

“Küçüklüğümden beri Esmeral Abla her zaman hem karakteri hem de basketbol becerisiyle hayranlıkla izlediğim bir oyuncuydu. Onun büyük bir hayranıydım.”

Takım arkadaşı Şaziye İvegin Üner ise, Esmeral'in örnek kişiliğine vurgu yaptı:

"Esmeral için ne desek az gelir. Saha içi ve dışında örnek bir sporcu. Türk kadını için çok özel ve önemli bir örnek. Arkasında çok önemli şeyler bıraktı. Umarım biz de onun gibi özel şeyler bırakır, örnek oluruz. Bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum. Çok güzel bir kalbi var. Her şey kalbi gibi olsun."

Esmeral Tunçluer ile yedi sene Fenerbahçe'de forma giyen Birsel Vardarlı, onunla oynamanın nasıl bir şey olduğunu anlattı:

“Esmeral ile yedi sene beraber oynadım. Hem sporcu, hem de birey olarak örnek bir karakter. Onunla oynamaktan çok keyif aldım. Bırakacağı için üzgünüm; ama bu onun tercihiydi. Hayatında başarılar dilerim.”

Milli takım kariyerinde yaptığı 2005 sayı ile emekli olan Esmeral, yaptığı yazılı açıklamasında aktif basketbol hayatının son gününde kendisini yalnız bırakmayanlara teşekkür ederek, şu ifadelere yer verdi:

"Bir yanımda adını hiç bilmediğim ama desteğini ve sevgisini daima hissettiğim yüzlerce, binlerce insan... Diğer yanımda değerli başkanlarımız ve yöneticilerimiz, sporcu dostlarımız, hocalarım, çalışma arkadaşlarım ve tabiki canım eşim ve canım ailem... Sevginiz, emeğiniz ve koşulsuz desteğiniz için çok teşekkür ederim. Sizlere veda ederken duygularımı son bir kez aktarmak, teşekkürlerimi bir kez daha paylaşmak istedim. Biliyorum ki bunca mutluluğu, bunca gururu, bu yoğun sevgiyi yaşayamazdım. Aktif spor hayatımın son gününde Ülker Sports Arena'da ve ekran başında vedama ortak olanlara, güzel ve içten mesajlara, tanımadan dost olduğum binlere şükranlarımı sunarım. Kariyerimin bir gün sona ereceğini aklımdan hiç çıkarmadan insani değerleri daima sporun önünde tutmaya çalıştım. Umarım bunu başarmışımdır. Sizlerden son ricam; lütfen hakkınızı helal edin. Bir gün, yine aynı heyecan ve aynı sevgiyle bir arada olmak en büyük dileğim."

Türkiye Basketbol Federasyonu Ekim Bülteni:
2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’yla Türkiye Tarihi Bir Başarıya Daha İmza Attı
Nazillili Miniklerin Hayalleri Başkentte Gerçek Oldu
TBF Başkanı Turgay Demirel'in Yeni Sezon Mesajı


Daha Fazla Haber Göster