Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

12 DABO Yıldızlar Şöleni Ankara'da Tamamlandı

24.11.2019


Garanti BBVA sponsorluğunda faaliyetlerine devam eden 12 Dev Adam Basketbol Okulları’nın geleneksel olan ve bu yıl 16'ncısı düzenlenen Yıldızlar Şöleni sona erdi. Son beş yıldır düzenli olarak Ankara’da gerçekleştirilen organizasyon, 12 DABO sporcularının büyük bir heyecanla beklediği faaliyetlerden biri olarak gösteriliyordu.

2007 ve 2008 doğumlu sporcuların yer aldığı etkinlikte, bu sene 47 kız 53 erkek sporcu boy gösterdi. Aynı zamanda ara tatile denk gelen organizasyonda sporcular, hem eğlendiler hem basketbol oynadılar hem de aktivitelere katılma fırsatı buldular. Bu yıl içeriğinde değişiklikler yapılan organizasyonda gün sayısı uzatılırken, antrenör eğitim programları da uygulandı. Organizasyondaki en büyük değişikliklerden birisi de takımların 3x3 basketbol karşılaşmaları oynamaları oldu.

Organizasyona katılan 100 sporcunun gözlerindeki parıltı ve basketbola olan tutkularının ön plana çıktığı günlerden biri de Yıldızlar Şöleni’nin son günüydü.

Kahvaltının ardından son gün maçları için yola koyulan minik basketbolcular, salona geldiklerinde müzik eşliğinde ısınmalarına başladılar. Son 16 maçlarıyla başlayan günde çeyrek finaller öncesinde düzenlenen yetenek yarışması, organizasyona damgasını vurdu. Her ilin kura çekimiyle kendi arasında belirlediği birer sporcu, yetenek yarışmasında kendileri için hazırlanan parkuru başarıyla bitirmek için kıyasıya yarıştılar. Sonunda ise kazanan, Gaziantepli Tuna Şanlı oldu. Şanlı, yetenek yarışması parkurunda Tuncelili rakibi Hazan Çetin’den önce basketi bulunca, ilk defa düzenlenen yetenek yarışmasında birinciliği elde etti. Yıldızlar Şöleni’ndeki basketboluyla ön plana çıkan Sakaryalı Duru Çakar ise parkurda üçüncü oldu.

Final oynayan çocuklardan sonra Gaziantep antrenörü Okan Altınbaş ile Tunceli antrenörü Zülfü Pınar parkurda yarıştılar. Antrenörler arasındaki yarışmada da kazanan yine Gaziantep oldu.

Yetenek yarışmasından sonra çeyrek final maçlarıyla heyecan kaldığı yerden devam ederken; yarı finale Sakarya, Manisa, Gaziantep ve Edirne illeri yükseldi. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı maçlarda Sakarya, Manisa’yı 12-7’lik skorla geçip adını finale yazdırmayı başardı. Bir diğer maçta da Edirne, Gaziantep’i 1 sayı farkla 7-8 yenerek finale yükselen bir diğer takım oldu.

Yıldızlar Şöleni 3x3 Basketbol Turnuvası finali adına yakışır bir şekilde Yıldızlar Finali gibiydi. İlk andan son ana kadar temponun düşmediği maçta Sakarya, Edirne’yi 14-13 yenerek birinciliği elde etti.

Her ne kadar Sakarya birinciliği elde etmiş olsa da kazanan ya da kaybedenin önemli olmadığı 12 Dev Adam Basketbol Okulları’nda tüm sporcular tek tek anons edilerek madalyalarını aldılar.

Turnuvayla beraber saha içi etkinlikleri tamamlanan organizasyonda sırada saha dışı aktiviteler vardı. Madalya töreni sonrasında tüm 12 DABO kafilesi, Anıtkabir’e giderek Atanın huzuruna çıktı.  Organizasyonun son etkinliğinde ise tüm kafile Türk Telekom – Teksüt Bandırma ING Basketbol Süper Ligi maçını izledi. Böylelikle organizasyonu tamamlayan kafileler dönüşler öncesinde otelde dinlenmeye çekildiler.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
TBF Binası 10. Yıl Caddesi 34020 Zeytinburnu | İstanbul